کارخانه نوآوری آزادی | معرفی و تاریخچه
12508
rtl,page,page-id-12508,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-1.9.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

معرفی و تاریخچه

کارخانه‌های نوآوری چه ساختارهایی هستند و چرا بدین نام معروف شده‌اند؟

کارخانه‌های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند که مفهوم نوینی را از هم‌افزآیی برای فعالان زیست بوم نوآوری با خود همراه می آورند.کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکتهای نوپا یا همان استارتاپ ها هستند و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آنها نیز بصورت متمرکز در کنار آنها فراهم می‌شود. قرار است در محیط کارخانه‌ها نوآوری بجوشد و راهکارهای جدید برای حل مسائل موجود ارائه شود.

این نام از شکل‌گیری استیشن اف پاریس در جهان مطرح شد که فضای قدیمی ایستگاه راه‌آهن قدیمی پاریس که غیر قابل استفاده بود را با معماری مدرن و جذاب به یک فضای استارتاپی تبدیل نمودند. این موضوع به سرعت به تغییر فضاهای قدیمی مثل کارخانه‌هایی که با گسترش شهرها، جز محدوده داخلی شهرها قرار گرفته و تعطیل و متروکه شده‌اند به فضاهای استارتاپی و نوآوری در سایر کشورها منجر شد و الان شما در بسیاری از شهرهای بزرگ مثل برلین و لیسبون نمونه آنهایی را می‌توانید ببینید. البته نام آنها لزوما کارخانه نیست و از اسامی متنوعی ازجمله کارخانه هم استفاده می‌کنند. این فضاها مختص مجموعه های نوپا است و عمدتا نقش مربی‌گری و توانمندسازی را بخش خصوصی انجام می‌دهد و عملا شرکتهای بزرگ حتی فناور در کارخانه‌ها حضور ندارند و فقط می‌توانند دفتری برای ارتباط با استارتاپ‌ها داشته باشند و یا نهایت مرکز نوآوری خود را آنجا مستقر کنند. به نوعی مدل جدیدی از پارکها و مراکز رشد فناوری هستند.

تاریخچه کارخانه نوآوری آزادی

پارک فناوری پردیس از ابتدای تاسیس تاکنون همواره در پی تکمیل سبد پذیرش خود بوده و سعی داشته طیف کاملی از بازیگران اقتصاد دانش بنیان (از استارتاپها تا شرکتهای فناور توانمند در حوزه‌های Hi-tech‌) را مورد حمایت خود قرار داده و در راستای تقویت و توسعه تکنولوژی و همچنین بازار کمک نماید. لذا با توجه به تقاضای مجموعه‌های مختلف برای ایجاد شعب خود در تهران و خلائی که در این خصوص برای اکوسیستم استارتاپی در محل خود پارک وجود داشت تصمیم گرفته شد که حمایت از استارتاپها و شتابدهنده‌های کسب و کار و نوآوری را به دلیل ملاحظاتی که دارند در محل فضاهای متمرکزی در شهر تهران و تحت عنوان شعب پارک انجام دهد. از جمله نیازهای این حوزه نزدیکی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی می‌باشد که با نزدیکی این نقاط تجمع به شبکه دانشگاهی، می‌توان آن را مرتفع نمود. مطالعات مکان یابی و مقدماتی ایجاد کارخانه نوآوری آزادی هم با مشارکت پارک با یکی از شرکتهای عضو پارک به نام هم‌آوا از سه سال پیش شروع شد و مجموعه‌ای که امسال بصورت رسمی فعال شده، حاصل تلاش و همکاری دولت و بخش خصوصی می‌باشد که در آینده بسیار نزدیک به صورت کامل به ثمر خواهد نشست. در حال حاضر این کارخانه به عنوان اولین شعبه پارک فناوری پردیس در مساحت 18هزار و پانصد متر مربع در غرب تهران ایجاد شده است. تا کنون بیش از 300 نفر از فعالان زیست بوم کارآفرینی ایران در قالب 40 تیم در محل کارخانه نوآوری مشغول فعالیت هستند.

کارخانه مذکور در محل سابق کارخانه الکترود سازی آما واقع شده است. کارخانه آما از 10 سوله و یک بخش مرکزی تحت عنوان ساختمان U تشکیل شده است. سوله‌های ۱۰گانه این کارخانه نوآوری توسط شرکت‌های بخش خصوصی تبدیل به یک شتابدهنده یا مرکز نوآوری شده که این امر فرصت مناسبی برای تیم‌های استارت‌آپی است تا بتوانند از امکانات این شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری استفاده کنند.

کارخانه نوآوری آزادی انتخاب بهترین استارتاپ‌های کشور

حضور در کارخانه نوآوری آزادی از دو منظر برای استارتاپ‌ها ضروری است. نخست اینکه حضور در اتمسفرکارخانه و دسترسی به بازیگران زیست‌بوم کسب و کار برای تیم‌ها بسیار مفید و اثر بخش است و از طرفی حضور در کارخانه و امکان عضویت در پارک فناوری پردیس و مزایای پارک برای تیم‌های استارتاپی فرصت کم نظیری را فراهم می‌آورد.

بهره بردن از اتمسفر کارخانه

حضور شتابدهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها کنار یکدیگر در کشور ما بدون سابقه و بی‌نظیر است؛ در واقع این کارخانه محل تلاقی عناصر فعال در اکوسیستم استارت‌آپی کشور است که موجب تقویت این اکوسیستم خواهد بود.

فضای کاری مناسب؛ خدمات حرفه‌ای کسب‌وکار؛ زیرساخت‌های فنی مطمئن، راهنمایی و مربیان مجرب، نیروی انسانی موردنیاز، و تداوم هم‌افزایی و یادگیری پس از دوره شتابدهی در یک مکان جغرافیایی متمرکز کارکرد اصلی کارخانه‌های نوآوری است. بجز خدمات تخصصی و آموزشی و حضور سرمایه‌گذاران، فرشتگاه کسب و کار و مربیان، ایجاد رستوران، کافه، فضاهای استراحت و سرگرمی، امکانات زیرساختی، امکان شبکه سازی و مجاورت با سرمایه‌گذاران، فرشتگان کسب و کار، VCها، فرصت‌های تبلیغاتی و برندینگ، خدمات رفاهی و بیمه‌ای و … از جمله این موارد است. دسترسی مناسب و ارزان از دیگر مزایایی کارخانه نوآوری آزادی است.

مزایای عضویت در شعب پارک فناوری پردیس

با توجه به سیاستگذاری های انجام گرفته، در صدد تسری پاره‌ای از مزایای قانونی پارک به شعب نیز هستیم که پس از پیگیری و تحقق، اطلاع رسانی خواهد شد. البته تمرکز مزایا صرفا برای شرکتهای نوپا و نهایت مجموعه های توانمندساز آنها مثل شتابدهنده‌ها خواهد بود.